Sajt és bor
Arra a kérdésre, hogy milyen rágcsálnivalóval készülj egy boros estére, kétségkívül mindenki a sajtot fogja rávágni. A sajt és a bor ősidők óta párban járó kulináris élvezet. Nézzük meg, hogy miért.
Honnan ered a sajt és bor párosítás?
Ezzel a ténnyel a franciák voltak a történelem során először tisztában. Sajt, bor, kenyér – állítják a gallok. És vitatkozni talán nem is lehet velük, hiszen egymáshoz remekül illő hármasról van szó.
A kialakulásának története végtelenül egyszerű: az emberek maguktól észrevették, hogy ez a két (ill. három) dolog pompásan kiegészítik egymást. Az ösztönös megfigyelést aztán hamarosan a tudomány is igazolta. A kutatások bebizonyították, hogy a sajtokról a szájpadlásra tapadó zsír felerősítheti a bor ízét, a nyelv hátsó részét befedve pedig gyümölcsösebb, édeskésebb aromát ad a bornak.
Néhány egyszerű alapelv a párosításhoz
Pontosan e miatt azonban fel kell hívnunk a figyelmedet arra, hogy ha kimondottan a borra vagy kíváncsi, akkor ne fogyassz mellé sajtot, mert gátolja a nedű ízének érzékelését. Ha viszont pusztán gasztronómiai élményre vágysz, akkor nyúlj bátran ehhez a tejtermékhez. A párosításhoz pedig három nagyon egyszerű szabályt érdemes betartanod:
- A fiatal, friss sajtokhoz könnyebb, üdébb, lendületesebb borokat párosíts, míg érettebb, összetettebb ízvilágú sajtokhoz az érettebb, testesebb borokat ajánljunk!
- Az azonos területről származó borral és sajttal biztosan nem nyúlsz mellé. Általában az ugyanolyan hagyományokkal, ugyanazokkal a természeti adottságokkal rendelkező térségekből származó termékek jól kiegészítik egymást.
- Figyelj rá, hogy a sajt csak az alacsonyabb alkohol tartalmú borokat tűri meg!
Mit mivel a gyakorlatban
A félkemény sajt azért jó választás, mert a közepesen testestől a nagy fehér borokig, vagy ízlés szerint esetleg vörösborokig többféle társítás lehetséges hozzá. Mi őket választanánk: Istvándy Vulkán Rizling, Degenfeld Furmint, Borbély Tündérfi, Szentpéteri Néró Vörös, Lelovits Portugieser.
Az emmentáli ízvilágához a krémes textúrájú, hordós érlelést kapott testes fehérborok állnak jól. Ilyen borok lehetnek a következők: Gróf Buttler Chardonnay, Polgár Chardonnay, Molnár Paulus Gold Zenit, Naár Furmint, Áts Szent Tamás Furmint
Gomolya sajtokhoz frisseségéhez a könnyedebb fehér borok passzolnak, mint például: Babarczi Olaszrizling, Istvándy Parfym, Szőke Mátyás Pinot Gris, Lisicza Ravasz Fehér.
A kecskesajtok leginkább sauvignon blanc-nal, vagy roséval szeretnek a legjobban együtt lenni, mint például Haraszthy Sauvignon Blanc, Vesztergom Sauvignon Blanc, Molnár Paulus Gold Ezerjó, Twickel Kékfrankos.
Fehérpenészes lágysajtok (camembert, brie) a könnyedebb és inkább gyümölcsös jellegű vörösborokat szeretik. Pastor Kadarka, Balla Géza Kolna Kadarka, Vylyan Ördögszántotta, Vesztergombi Pinot Noir, amit mi nagyon szeretünk hozzájuk.
Ha már penész, akkor ne feledkezzünk meg a kék nemespenésszel beoltottakról se. A markáns ízhez, ami ezeket a sajtokat jellemzi érdekes módon az édes fehérborok illenek. Mi őket kortyolnánk a Márvány sajthoz például: Csillagút Szamorodni édes vagy késői szüret, Tóth Zoltán aszúk, Degenfeld Aszú-szamorodni, Polgár Aranyhárs, Naár Sárgamuskotály.
Az ún. rúzsos sajtok külsejét különböző készítményekkel mosogatják, így kapják meg jellegzetes okkeres, pirosas külsejüket. Hozzájuk a telt vörösborok: cabernet franc, cabernet sauvignon, merlot, syrah, bikavér; vagy a nagytestű fehérek: érett, fahordós érlelésű furmint vagy hárslevelű, illenek. Mi a polcról őket választanánk: Vojtek CF, Jekl Merlot, Bodri Kékfrankos, Dubicz Superior Olaszrizling, Borbély Virgin Vintage Furmint, Babarczi Kékfrankos.
A füstölt sajtok is nagyon népszerűek Magyarországon. Ha egy intenzívebben füstölt fajtát szeretnél enni, akkor válassz hozzá nyugodtan egy erőteljesebb fahordós tónusokat felmutató, akár újhordós érlelésű barrique bort, mint amilyen például a Borháló Szegednél is beszerezhető Naphegy Borászat Cabernet Sauvignon Barrique-ja.